WYCIECZKA DO REZERWATU PRZYRODY DŁUGOGÓRY

WYCIECZKA  DO REZERWATU PRZYRODY DŁUGOGÓRY

24 października 2019r. uczniowie klas: VIIa i VIIb  z nauczycielami: Joanną Kamińską, Kamilą Witkowską - Drążyk i Krystyną Smolik uczestniczyli w wycieczce do Rezerwatu Przyrody „Długogóry”, który znajduje się w gminie Myślibórz i leśnictwie Chłopowo. Towarzyszyli nam również Pan Józef Powierza przedstawiciel Koła Łowieckiego „Cietrzew” w Myśliborzu oraz Pani Agata Chmura przedstawiciel nadleśnictwa Różańsko.

Spotkanie rozpoczął pan myśliwy. Wprowadził nas w zwyczaje łowieckie. Grając na trąbce zasygnalizował rozpoczęcie wędrówki.  Pani leśniczy opowiadała o przyrodzie rezerwatu wędrując ścieżką edukacyjną. Młodzież miała okazję oglądać  naturalny krajobraz moreny czołowej z licznymi głazami narzutowymi zespołu leśnego, żyznej buczyny pomorskiej, oczek wodnych z roślinnością wodną i bagienną oraz cennych stanowisk chronionych roślin nasiennych i mszaków. Uwagę uczniów przyciągnęły drzewa pomnikowe z bukiem „Matką”, ogromne głazy narzutowe oraz grzbiety podobne do górskich. Wiele emocji wywołało wspinanie się na  najwyższe wzniesienie na terenie Powiatu Myśliborskiego „Długogóra” o wysokości 114,5 m n.p.m. W trakcie wycieczki uczniowie badali czystość powietrza metodą porostową oraz wyznaczali kierunek północny w terenie za pomocą kompasu i znaków, które daje nam przyroda. Rozpoznawali gatunki drzew i roślin leśnych, a także poszukiwali tropy i ślady zwierząt.  Zmagali się również z uzupełnianiem tekstów o tematyce przyrodniczej. Na zakończenie uczniowie zostali zaproszeni na ognisko, przy którym upiekli sobie kiełbaski nad Jeziorem Babino. Każdy z uczestników otrzymał również drobny upominek. Pragniemy także serdecznie podziękować panu Józefowi Powierzie przedstawicielowi Koła Łowieckiego „Cietrzew” w Myśliborzu za pomoc w zorganizowaniu tej wycieczki. Dziękujemy za ciekawą lekcję przyrody i czekamy na następne spotkania.

Data dodania: 2019-10-29 10:48:11
Data edycji: 2019-10-29 12:19:49