Witaj, Maj!

28.04.2023 r. w sali gimnastycznej odbył się apel poświęcony Świętu Narodowemu. Uczniowie z kółka teatralnego prowadzonego przez p. Iwonę Zawadę, członkowie zespołu instrumentalnego pod kierunkiem p. Andrzeja Wachowicza oraz uczniowie kl. VII a wraz z wychowawczynią A. Zabłotną przygotowali lekcję patriotyzmu dla uczniów klas III- VIII naszej szkoły. Pierwszym punkytem programu był występ dzieci z zespołu tatralnego. Po nim wiersz wyrecytował Antek Gluza z kl. I a. Następnie publiczność wysłuchała wiersz o maju w interpretacji Sofii Perchyny. Bohaterem spektaklu był chłopiec (w tej roli Wojtek Gzela), który przeżywał rozterki związane z tożsamością narodową. Rozwiać wątpliwości pomagał chłopcu ojciec, którego kreował Marcel Kucharski. Ojciec zapraszał syna do świata dorosłych, aby pokazać mu warcholstwo szlachty (w roli szlachciców: Tomasz Rawluk, Jan Iwanow i Kacper Warcholiński), które doprowadziło do upadku ojczyzny. Były też mieszczki- Ola Dąbska i Klaudia Florkowska, które opowiadały o atmosferze panującej wśród społeczeństwa przed ogłoszeniem Konstytucji. Na koniec na scenie pojawił się i On- sam marszałek (w tej roli Filip Topolski). Przy wszechobecnym aplauzie zebranych mieszkańców Warszawy (w tej roli uczniowie kl. VII a) ogłosił postanowienia Konstytucji 3 Maja. Chłopiec dowiedział się, kim jest. Poznał swoją historię i dojrzał do wyznania: "Mają Ojczyzną jest Polska...."

Mamy nadzieję, że publiczność też poddała swój patriotyzm refleksji.... bo po to właśnie są takie apele w naszej "Dwójce".

Scenografia: p. W. Szybylska

Dziękuję za pomoc rodzicom kl. VII a, którzy włączyli się w przygotowanie i zorganizowanie strojów- p. J. Topolskiej, p. D. Gzeli, p. A. Trzeciak, p. I. Obielak, p. E. Iwanow.

Pani Zawada dziękuje rodzicom dzieci z kółka teatralnego za pomoc w przygotowaniu strojów dla tańczących.

Data dodania: 2023-04-28 10:42:29
Data edycji: 2023-05-05 08:25:30