VI Edycja konkursu „Wokół symboli narodowych” z Baśką Murmańską w tle

Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Szczecinie po raz szósty organizuje konkurs  „Wokół symboli narodowych” dla uczniów klas II-III.

Konkurs ma charakter cykliczny, a jego celem jest upowszechnienie i popularyzacja wśród dzieci szkolnej znajomości historii Polski ze szczególnym uwzględnieniem polskich symboli narodowych. Ze względu na organiczoną przez organizatorów ilość uczniów, którzy mogą reprezentować szkołę w konkursie, wychowawcy każdej klasy drugiej i trzeciej wyznaczyli pięcioro uczniów.

Konkurs zostanie przeprowadzony 9 listopada 2020 r.

Forma realizacji konkursu zależna będzie od aktualnej sytuacji epidemicznej w kraju. Informacja o formie przeprowadzenia konkursu (stacjonarnie lub internetowo), zostanie przekazana koordynatorom oraz uczestnikom konkursu najpóźniej do 2 listopada 2020 r.

Baśka Murmańska

Wszyscy znamy historię niedźwiedzia Wojtka, który towarzyszył żołnierzom gen. Władysława Andersa, ale mało osób pamięta o jego +starszej siostrze+, czyli Baśce Murmańskiej - tak bardzo przecież związanej z Warszawą, Mazowszem i Modlinem. A to Baśka Murmańska może być świetnym przewodnikiem po historii odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku

Baśka Murmańska była niedźwiedzicą polarną i podopieczną Batalionu Murmańczyków stacjonującego w północnej Rosji. IPN przypomina, że rozkazem dowódcy niedźwiedzicę mianowano "córką regimentu", przydzielono jej dzienną rację żywnościową i opiekuna, który miał zadbać o to, by przestrzegała wojskowej dyscypliny. Baśka nauczyła się salutować i maszerować na dwóch łapach, a w czasie wolnym od zajęć bawiła się z żołnierzami. Do Polski trafiła w 1919 r., a podczas defilady na pl. Saskim salutowała przed samym Józefem Piłsudskim i podała mu łapę.

Poniżej załączamy materiały służące przygotowaniu uczniów do rozwiązania zadań testowych:

Data dodania: 2020-10-05 20:26:43
Data edycji: 2020-10-05 20:36:10