Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

VI Edycja konkursu „Wokół symboli narodowych” z Baśką Murmańską w tle

VI Edycja konkursu „Wokół symboli narodowych” z Baśką Murmańską w tle

Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Szczecinie po raz szósty organizuje konkurs  „Wokół symboli narodowych” dla uczniów klas II-III.

Konkurs ma charakter cykliczny, a jego celem jest upowszechnienie i popularyzacja wśród dzieci szkolnej znajomości historii Polski ze szczególnym uwzględnieniem polskich symboli narodowych. Ze względu na organiczoną przez organizatorów ilość uczniów, którzy mogą reprezentować szkołę w konkursie, wychowawcy każdej klasy drugiej i trzeciej wyznaczyli pięcioro uczniów.

 

Konkurs zostanie przeprowadzony 9 listopada 2020 r. 

Forma realizacji konkursu zależna będzie od aktualnej sytuacji epidemicznej w kraju. Informacja o formie przeprowadzenia konkursu (stacjonarnie lub internetowo), zostanie przekazana koordynatorom oraz uczestnikom konkursu najpóźniej do 2 listopada 2020 r.

 

Baśka Murmańska

Wszyscy znamy historię niedźwiedzia Wojtka, który towarzyszył żołnierzom gen. Władysława Andersa, ale mało osób pamięta o jego +starszej siostrze+, czyli Baśce Murmańskiej - tak bardzo przecież związanej z Warszawą, Mazowszem i Modlinem. A to Baśka Murmańska może być świetnym przewodnikiem po historii odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku

Baśka Murmańska była niedźwiedzicą polarną i podopieczną Batalionu Murmańczyków stacjonującego w północnej Rosji. IPN przypomina, że rozkazem dowódcy niedźwiedzicę mianowano "córką regimentu", przydzielono jej dzienną rację żywnościową i opiekuna, który miał zadbać o to, by przestrzegała wojskowej dyscypliny. Baśka nauczyła się salutować i maszerować na dwóch łapach, a w czasie wolnym od zajęć bawiła się z żołnierzami. Do Polski trafiła w 1919 r., a podczas defilady na pl. Saskim salutowała przed samym Józefem Piłsudskim i podała mu łapę.

 

Poniżej załączamy materiały służące przygotowaniu uczniów do rozwiązania zadań testowych:

 

Data dodania: 2020-10-05 20:26:43
Data edycji: 2020-10-05 20:36:10
Ilość wyświetleń: 1135
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej