TYDZIEŃ PROFILAKTYKI W ŚWIETLICY

Wzorem ubiegłych lat, kolejny raz w Szkole Podstawowej nr 2 im. J. Kusocińskiego odbył się Tydzień Profilaktyki.

Dni po przerwie świątecznej upłynęły w naszej świetlicy pod hasłem profilaktyki agresji i przemocy, bezpieczeństwa w Sieci oraz promocji zdrowego stylu życia i odżywiania.

PRZEMOC, AGRESJA, UCZUCIA I EMOCJE:

W tym czasie uczniowie mieli możliwość bliżej poznać znaczenia empatii, zachowań agresywnych, zdefiniować pojęcia uczuć i emocji. Podopieczni świetlicy zostali zaproszeni do wspólnej dyskusji w kręgu, gdzie mogli porozmawiać o swoim samopoczuciu (z wykorzystaniem kolorowych naklejek - emotikonów), dokonać podziału na emocje pozytywne i trudne (w postaci zabawy - kalamburów i pudełkowych potworów). Kluczowym elementem zajęć było uświadomienie uczniom, że nie ma złych emocji, są tylko nieodpowiednie sposoby ich regulowania i odreagowywania. Podczas omawiania prezentacji multimedialnej, położony został nacisk na przeciwdziałanie zachowaniom agresywnym. Świetliczaki dowiedziały się o wielu sposobach, które pomogą im rozładowywać napięcie emocjonalne bez wyrządzania krzywdy drugiemu człowiekowi. Przykładowymi metodami są: liczenie do 10, głębokie oddechy, odetchnięcie w zacisznym miejscu (np. w kąciku relaksacyjnym w świetlicy), przewidywanie konsekwencji zastosowania agresji, wyobrażanie sobie swoich ulubionych miejsc (np. plaży), słuchanie spokojnej muzyki, uprawianie sportu, rozmawianie z przyjacielem, skakanie. Dzieci miały okazję dowiedzieć się o klasyfikacji agresji na czynną i bierną oraz fizyczną i słowną. Nauczyły się rozpoznawać agresora i ofiarę agresji. Przybliżone zostały także informacje o formach pomocy, którą uczniowie mogą uzyskać w przypadku zetknięcia się z przejawami przemocy wśród rówieśników. Seans filmu edukacyjnego pt. ,,Skąd się biorą emocje?" uświadomił nam różnorodność teorii wyjaśniających, co leży u podstaw ludzkich emocji oraz jakie pełnią funkcje. Na podsumowanie dzieci otrzymały ulotki informacyjne ,,Sposoby na złość", ,,Po tym możesz poznać, że ktoś jest rozzłoszczony".

ZDROWY STYL ŻYCIA:

Kolejny dzień został poświęcony promocji zdrowia.

Edukacja zdrowotna jest przecież prawem każdego człowieka chronionym przez Konwencję o prawach dziecka.

Przeprowadzona została interesująca pogadanka dotycząca najważniejszych czynników wpływających na nasze zdrowie:

- prawidłowe odżywianie się,

- odpowiednia ilość snu,

- regularne badania,

- uprawianie sportu,

- unikanie używek,

- odpoczynek,

- higiena.

Uczniowie mieli okazję uzupełnić tematyczną mapę myśli treściami na temat zdrowego stylu życia (odżywania się, sportu, ilości snu, unikania niebezpiecznych zachowań, utrzymywania ciała i otoczenia w czystości).
W trakcie seansu filmu pt. ,,Piramida żywienia" poznaliśmy wszystkie

poziomy Piramidy zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. Pozyskane informacje posłużyły uczniom do wykonania w grupach plakatów prezentujących piramidy żywienia. Przygotowane prace zostały wywieszone w naszej galerii świetlicowej.

Zajęcia zostały uzupełnione o ciekawe zadania utrwalające wiedzę - krzyżówki, rebusy, ćwiczenia obrazkowe.

BEZPIECZEŃSTWO W SIECI

Podczas omawiania tematu nowych mediów poruszyliśmy zarówno zagrożenia związane z użytkowaniem Sieci globalnej, jak i zwróciliśmy uwagę na przydatne aspekty wykorzystywania zasobów Internetu w życiu codziennym.
W nurcie pesymistycznym w istnieniu mediów upatruje się przede wszystkim negatywnych następstw: uzależnienie od Internetu, piractwo, wciąganie do destrukcyjnych grup, child grooming, treści przeznaczone dla osób dorosłych, hejt internetowy, pogorszenie zdolności koncentracji.

W nurcie optymistycznym mówi się o edukacji online, ogromnych zasobach wiedzy, możliwościach do działalności twórczej, ułatwionej komunikacji, rozrywce.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w obchody Tygodnia Profilaktyki. Niezastąpione wsparcie Pani Iriny pozwoliło naszym nowym uczniom na aktywne uczestniczenie w zajęciach. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w galerii zdjęć.

Data dodania: 2022-04-25 12:49:49
Data edycji: 2022-04-25 13:10:28