Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych

Dbanie o własne zdrowie  oraz kształtowanie umiejętności niezbędnych do jego ochrony stanowi ważny cel edukacji zdrowotnej, dlatego w dniach 12 -16 września 2022 r.  w świetlicy szkolnej  odbył się Tydzień Profilaktyki Zdrowia.  Na korytarzu szkolnym przygotowano gazetkę tematyczną dotyczącą profilaktyki chorób zakaźnych ,,Wirusoochrona”.

Przeprowadzono: pogadanki na temat chorób zakaźnych i sposobów zapobiegania oraz  zagrożeniach związanych z przebiegiem chorób zakaźnych. Pogadanki  przeprowadziła również Pani  Halina  Lichota pielęgniarka szkolna – kładąc nacisk na profilaktykę tych chorób wirusowych. Dzieci wzięły udział w burzy mózgów, podczas której dzieliły się pomysłami w zakresie zachowania prawidłowej higieny osobistej - zwłaszcza podczas kaszlu i kichania. Uczniowie  otrzymali ulotki z instrukcja prawidłowego mycia rąk oraz  rozwiązywali  quiz, krzyżówki, zagadki  związane z chorobami zakaźnymi. Uczniom klas 1- 3 oraz 4- 8 została zaprezentowana  prezentacja multimedialna ,,Grypa a przeziębienie, mity i fakty na temat grypy " oraz filmy edukacyjne dotyczący  szczepień.

W tygodniu profilaktyki w świetlicy szkolnej zorganizowane  zostały również  zajęcia  dotyczące zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Pani Anna Sobańska psycholog szkolna   przeprowadziła z uczniami pogadankę na temat radzenia sobie ze stresem oraz zapoznała dzieci z różnymi technikami relaksacyjnymi. W kąciku relaksacyjnym wywieszono gazetkę ,,Zdrowie psychiczne”. Uczniowie  obejrzeli  prezentację multimedialna ,,Sposoby na stres”. Nasi podopieczni mieli również okazję wyrazić w formie plastycznej własne sposoby na radzenie sobie z napięciem emocjonalnym.

Każdy z uczestników zajęć mógł wynieść przydatną wiedzę - szczególnie niezbędną w okresie wzmożonego zachorowania na przeziębienie i grypę, jak i w sytuacjach stresowych.

Data dodania: 2022-09-20 09:17:29
Data edycji: 2024-02-27 07:40:55