22.03.2022 r. Światowy Dzień Wody

22 marca obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Wody. Aktywnie uczestniczyły w nim również nasze świetliczaki.

W trakcie Dnia Wody z uczniami została przeprowadzona pogadanka ,,Czym jest Światowy Dzień Wody?”, burza mózgów ,,Jak należy mądrze gospodarować zasobami wody”. Dzieci rozwiązywały także ciekawe zagadki związane z tematem - odróżnianie oszczędzania wody od jej marnowania, rysowanie cyklu obiegu wody w przyrodzie, rebusy z hasłami przewodnimi święta, zadania matematyczne. Został zaprezentowany również film edukacyjny pt. ,,Cenna woda na Ziemi”.

Na koniec nasi podopieczni wykonali wspólnie plakat tematyczny, który został wywieszony w świetlicowej galerii.

Celem zajęć było:
* uświadomienie uczniom potrzeby oszczędzania wody,

* wskazanie sposobów oszczędzania wody,
* poznanie znaczenia czystej wody dla życia człowieka,

* zachęcenie dzieci do dbania o środowisko.

Wody Podziemne

Wody podziemne to zasoby H2O zgromadzone pod powierzchnią Ziemi  przez długi czas. Woda zmagazynowana pod ziemią jest częścią cyklu hydrologicznego.

Niewidoczne, pod naszymi stopami, wody gruntowe są ukrytym skarbem, który wzbogaca nasze życie. W najbardziej suchych częściach świata może to być jedyna woda, jaką mają ludzie.  Prawie cała płynna woda słodka na świecie to woda podziemna, która stanowi źródło zaopatrzenia w wodę pitną, wspiera systemy sanitarne, rolnictwo, przemysł i ekosystemy. To, co robimy na powierzchni, ma znaczenie pod ziemią. Musimy wprowadzać do gleby tylko nieszkodliwe, ulegające biodegradacji produkty i wykorzystywać wodę w sposób jak najbardziej efektywny.

Wody podziemne przekraczają granice. Musimy współpracować, aby w sposób zrównoważony zarządzać tym cennym zasobem. Nie możemy zarządzać tym, czego nie zmierzymy. Wody podziemne muszą być dokładnie zbadane, przeanalizowane monitorowane.Wody podziemne będą odgrywać kluczową rolę w adaptacji do zmian klimatu. Musimy chronić i badać wody podziemne, równoważąc potrzeby ludzi i planety.

Data dodania: 2022-03-22 12:21:00
Data edycji: 2022-03-23 10:17:23