Podziemna przygoda w MRU

04.10.2018 roku uczniowie klas 8a+8b pod opieką pań: Grażyny Maciejewskiej i Anny Zabłotnej oraz pana Pawła Szymczyka wybrali się na wycieczkę klasową do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego – największych pomilitarnych podziemi w Europie. Stanowi to największą atrakcję województwa lubuskiego, wzniesioną w latach 30-tych minionego wieku.

Na początku zapoznaliśmy się z trasą, którą musieliśmy pokonać. Dowiedzieliśmy się, że łącznie wynosi 32 km, na szczęście my pokonaliśmy krótszą drogę. Widzieliśmy ZĘBY SMOKA, które mają długość 12 km. Po drodze mijaliśmy KOPUŁY PANZERWERK. Przykładowy schron bojowy o odporności B (tzw. B-Werk) posiadał uzbrojenie składające się z:

  • 4 karabinów maszynowych, zgrupowanych po 2 w kopułach sześciostrzelnicowych umożliwiających ostrzał całej przestrzeni wokół schronu;
  • granatnika fortecznego typu M19 w kopule pancernej w stropie;
  • fortecznego miotacza ognia w stropie;
  • karabinu maszynowego osłaniającego wejście, za płytą pancerną.

Po krótkiej wędrówce wszyscy po kolei weszli w głąb bunkru, w którym ujrzeliśmy warunki życia żołnierzy podczas wojny. Kolejno zeszliśmy po schodach 30 m w dół. Chętni uczniowie mieli możliwość przejechania się drezyną, czyli pomocniczym pojazdem kolejowym z napędem mechaniczny ręcznym. Wówczas Pan Tomasz (przewodnik) otworzył drzwi tunelu, w którym zamieszkują nietoperze (zimą średnio 35 tys. osobników). Ich widok wywołał u niektórych strach, a nawet łzy w oczach. Na nasze nieszczęście światło było widać dopiero na szarym końcu i musieliśmy iść z włączonymi latarkami. Zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia i po opuszczeniu bunkrów zjedliśmy pyszny obiad. Następnie udaliśmy się do autobusu i wróciliśmy do naszych domów.

Ta wycieczka okazała się ciekawą lekcją historii. Dowiedzieliśmy się, że Hitler po I wojnie światowej chciał całą Europę dla siebie i tylko siebie. Jego głoszenie, że każdy Niemiec byłby panem ogromnych wieści „niewolnikami” pracującymi na niego mogło się powieść w każdej chwili.

Uczennice klasy 8a:
Wanesa Kamińska
Izabela Walczyk
Maja Furkiewicz
Ola Centkiewicz

 

%d bloggers like this: