Z wizytą w Operze na Zamku w Szczecinie

18 października 2018 r. uczniowie klasy VI a i VI b pojechali na wycieczkę do Opery na Zamku w Szczecinie. Celem naszych wojaży było zobaczenie baletu współczesnego, pt. „Dzieci z dworca ZOO” oraz poznanie od kulis jednego z najnowocześniejszych teatrów muzycznych w Europie. Wyjazd zdecydowanie zaliczamy do udanych wydarzeń z życia ucznia.

Po dojechaniu do Szczecina ruszyliśmy do Opery na Zamku. Już od progu obiektu można było zobaczyć, że ten budynek ma niezwykłą historię. Mieliśmy okazję przejść przez dziedziniec zamkowy, podziwiając architekturę, która zapierała dech w piersiach. Później zostawiliśmy kurtki w szatni i udaliśmy się zająć miejsca w sali. Kiedy wybiła punktualnie godzina 11.00, rozpoczęło się przedstawienie w reżyserii Roberta Glumbka, pt.: „Dzieci z dworca ZOO”. Głównymi bohaterami sztuki byli Christiane (Karolina Cichy – Szromnik) i Detlef (Paweł Wdówka). Grupa baletowa, w której skład wchodzili tancerze z różnych krajów, dała pokaz swoich umiejętności. Widać było, że artyści musieli włożyć mnóstwo pracy w przygotowanie tak doskonałego baletu. Poprzez sztukę autor chciał pokazać, jakie są negatywne skutki zażywania narkotyków. W tym celu wykorzystał taniec i muzykę, które niezwykle sugestywnie działały na odbiorcę. Całości obrazu dopełniły efekty świetlne. Pozwoliły one na moment zanurzyć się nam w innym świecie.

Po zakończonym występie mogliśmy wejść na scenę, porozmawiać z aktorami, a później zwiedzić inne części zamku. Po zakamarkach pałacu oprowadzała nas pani Marta Peszko. Zobaczyliśmy między innymi wieżę więzienną i salę prób baletowych. Miałam okazję sprawdzić przy drążku swoją gibkość. Może w przyszłości zatańczę na deskach tego teatru. Zwiedziliśmy również podziemia, w których są zachowane oryginalne fundamenty budynku. Każdy z uczestników wycieczki dostał na pamiątkę torbę materiałową z napisem: „Libiamo, ne’ lieti calici” z opery Traviata.

Po bezpiecznej podróży dotarliśmy przed szkołę. Przedstawienie wywarło na wszystkich ogromne wrażenie. Dziękujemy naszym paniom wychowawczyniom za zorganizowanie tego wyjazdu. Z chęcią pojechalibyśmy na kolejne przedstawienie w to samo miejsce!

Uczennica klasy VI a

Aleksandra Szawarska

%d bloggers like this: