Wycieczka do lasu

W czasie ferii zimowych 15.02.2016r. członkowie Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody w Szkole Podstawowej nr 2  z nauczycielami: Joanną Kamińską i Kamilą Witkowską – Drążyk uczestniczyli w wycieczce do Rezerwatu Przyrody Długogóry, który znajduje się w gminie Myślibórz i leśnictwie Chłopowo.  Towarzyszyli nam również w ramach współpracy międzyszkolnej uczniowie kl. IIB Gimnazjum z Zespołu Szkół im. Noblistów Polskich wraz ze swoimi opiekunami: panią Barbarą Figiel i panem Piotrem Juszczakiem. Młodzież miała okazję oglądać  naturalny krajobraz moreny czołowej z licznymi głazami narzutowymi zespołu leśnego, żyznej buczyny pomorskiej, oczek wodnych z roślinnością wodną i bagienną oraz cennych stanowisk chronionych roślin nasiennych i mszaków. Po drodze uczniowie odwiedzili buchtowisko, na którym pozostawili karmę dla zwierzyny leśnej. W pobliżu paśników ciekawość uczniów wzbudziły  tzw. lizawki, czyli drewniane słupki z kostką soli umieszczoną na szczycie. Pan Józef Powierza  wyjaśnił , że pod wpływem wilgoci sól rozpuszcza się i spływa po słupku, a wtedy zwierzęta ją chętnie zlizują. Sól zawiera składniki mineralne, odgrywające ważną rolę w odżywaniu zwierząt szczególnie  w okresie zimowym. W trakcie wycieczki uczniowie badali czystość powietrza metodą porostową oraz wyznaczali kierunek północny w terenie za pomocą kompasu i znaków, które daje nam przyroda. Na zakończenie uczniowie zostali zaproszeni na ognisko, przy którym upiekli sobie kiełbaski nad Jeziorem Babino. Tu czekali na nas: leśniczy Leśnictwa Dyszno Marek Bułgajewski oraz przedstawiciel Nadleśnictwa Różańsko Anna Iwańczyk, którzy opowiadali o zwyczajach zwierząt zimą. Każdy z uczestników otrzymał również drobny upominek. Pragniemy także serdecznie podziękować panu Józefowi Powierzie przedstawicielowi Koła Łowieckiego „Cietrzew”   w Myśliborzu za pomoc w zorganizowaniu tej wycieczki.

Dziękujemy za ciekawą wycieczkę i czekamy na następne spotkania.

 

Opiekun Szkolnego Koła LOP:

Joanna Kamińska

%d bloggers like this: