Wszędobylscy na tropie historii Akcji pod Arsenałem

Od 30 lat miesiąc marzec to dla harcerzy z naszej szkoły okres, w którym wspomina się historię Akcji pod Arsenałem. W związku z rocznicą akcji, przypadającą 26. marca, organizowane są rajdy poświęcone pamięci Jana Bytnara „Rudego” i jego przyjaciół, którzy w 1943 roku wykonali brawurową akcję przeciwko gestapo, by ratować kolegę i innych więźniów.

Od pewnego czasu rajdy poświęcone Akcji pod Arsenałem, pod nazwą „EXPECTO PATRONUM” (symbolizującą przywoływanie patrona myśliborskiego hufca ZHP, czyli bohaterów tej akcji) odbywają się w Myśliborzu, w murach naszej szkoły. W tym roku jednak, ze względu na „okrąglejszą” 75. rocznicę, pojechaliśmy do Warszawy, by tam uczcić ten jubileusz.

Podczas pobytu w Warszawie całą sobotę i niedzielę (24 i 25 marca) poświęciliśmy na odwiedzenie miejsc związanych z Janem Bytnarem, jego aresztowaniem, przesłuchaniami i odbiciem. Byliśmy pod jego domem, w budynku ówczesnego gestapo na Al. Szucha (obecnie Ministerstwo Edukacji Narodowej), w więzieniu „Pawiaku”, odtworzyliśmy przebieg akcji pod murami Arsenału na ul. Długiej. Udało nam się również zwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego.

Poniedziałek 26. marca to dzień rocznicy akcji – udaliśmy się wówczas na cmentarz powązkowski, gdzie odwiedziliśmy groby uczestników Akcji (dziś już nie ma wśród żyjących żadnej osoby zaangażowanej w jej przeprowadzenie). Przy okazji złożyliśmy też znicze na grobie wielkiego przyjaciela naszej drużyny – hm. Stanisława Sieradzkiego „Śwista” oraz pod pomnikiem upamiętniającym ofiaty katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Po południu wzięliśmy udział w oficjalnych uroczystościach rocznicy Akcji – we Mszy Św. za jej uczestników w katedrze polowej Wojska Polskiego oraz w apelu pod Arsenałem, z udziałem przedstawicieli władz oraz żołnierzy Szarych Szeregów.

Wtorek i środa (27 i 28 marca) to czas poświęcony na zwiedzanie Warszawy bardziej „turystyczne” – odwiedziliśmy Centrum Nauki Kopernik i Planetarium Niebo Kopernika, zwiedzaliśmy PGE Stadion Narodowy, wjechaliśmy na taras widokowy Pałacu Nauki i Kultury.

Wielką frajdą były dla nas odwiedziny stolicy Polski. Nauczycliśmy się wiele nie tylko na temat historii Akcji pod Arsenałem, ale także na temat poruszania się w wielkim mieście, korzystania z komunikacji miejskiej, metra, poruszania się z aplikacjami Mapy Google i planem miasta. Było fantastycznie. Na pewno tam jeszcze wrócimy…

PS. Dziękujemy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Myśliborzu za wsparcie organizacji wyprawy i sklepowi Intermarche za umożliwienie przeprowadzenia akcji zarobkowej na ten cel.

%d bloggers like this: