Opublikowany w "KUSAK" czyli uczniowskie artykuły

Wspomnienie z konkursu poezji religijnej

28.04.2017 r. o godz. 9.00 w Szkole Podstawowej nr 3 w Myśliborzu odbył się „Powiatowy konkurs recytatorski poezji religijnej”, w którym wzięłam udział wraz z moją koleżanką z kl. IV b, Nadią Jankowską. Nie przypuszczałam, że ten dzień tak pozytywnie mnie zaskoczy…

Wszystko zaczęło się ponad miesiąc temu, gdy pani K. Smolik podczas lekcji j. polskiego udzieliła nam informacji o tym konkursie. Pomyślałam, że mogę w nim wziąć udział, ponieważ wcześniej zdobyłam wyróżnienie w „Gminnym konkursie recytatorskim”. Nauczycielka ucieszyła się z mojej deklaracji przygotowania się do zmagań recytatorów. Ksiądz Piotr Buda wybrał odpowiedni utwór Elżbiety Jonas pt. „Papież Słowianin” i zaczęłam naukę tekstu na pamięć. Potem rozpoczął się czas prób, ćwiczeń dykcyjnych i intonacyjnych. W końcu nadszedł dzień konkursu. Kiedy znalazłyśmy się wraz z Nadią w sali przygotowanej przez organizatorów do zmagań recytatorskich, towarzyszył mi wielki stres, ponieważ zebrali się w niej uczniowie z 6 szkół podstawowych. Uroczystość rozpoczęła się częścią artystyczną, którą przygotowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Myśliborzu. Poznaliśmy życiorys Adama Chmielowskiego, czyli brata Alberta. Następnie zaczęliśmy recytować swoje wiersze. Ponieważ nazywam się Julia Wiśniewska, a kolejność prezentowania utworów była alfabetyczna, występowałam jako przedostatnia uczestniczka. Musiałam uzbroić się w cierpliwość. Gdy przyszedł czas na moją recytację, nie stresowałam się za mocno. Wyszłam na środek i dałam z siebie wszystko. Kiedy zeszłam ze sceny, odetchnęłam z ulgą. Byłam zadowolona z siebie. Gdy wszyscy zaprezentowali swoje wiersze, komisja udała się na naradę, a my czekałyśmy na ogłoszenie wyników. Po powrocie jury okazało się, że moja koleżanka, Nadia Jankowska, zdobyła wyróżnienie, a ja zajęłam II miejsce. Nie jestem w stanie opisać mojego szczęścia. Czułam, że mogę tańczyć z radości. Pani Krysia złożyła gratulacje zarówno Nadii, jak i mi. Na twarzy mojej nauczycielki widziałam dumę.

„Powiatowy konkurs recytatorski poezji religijnej” – to dla mnie najważniejsze wydarzenie w czwartej klasie, jak do tej pory. Tego dnia nigdy nie zapomnę.

Julia Wiśniewska, uczennica kl.4a