Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci (KONKURS)

Dlaczego warto czytać dzieciom?

To książki czytane w dzieciństwie wnoszą bardzo wiele w nasze życie. Dzięki nim od najmłodszych lat  zdobywamy wiedzę  o świecie, ponieważ czytanie rozwija u dzieci wyobraźnię, rozbudza ciekawość świata, bogaci język, pozwala przeżywać emocje bohaterów, uczy o relacjach społecznych.

To święto nieprzypadkowo obchodzone jest 2 kwietnia. W ten dzień, w 1805 roku urodził się słynny duński baśniopisarz Hans Christian Andersen, autor takich utworów jak „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka” czy „Królowa Śniegu”.

Święto uchwalono w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY, Polska sekcja tej organizacji istnieje od 1973 roku).

Co roku inna sekcja IBBY jest gospodarzem tego dnia i przygotowuje list do dzieci całego świata oraz plakat. Polska była gospodarzem w 1980 roku. Motto: „Książka moim oknem na świat” wymyślił wówczas Wojciech Żukrowski, plakat zaprojektował  zaś Jerzy Czerniawski.

W 2021r. roku gospodarzem jest  jest Amerykańska Izba ds. Książek dla Młodych Ludzi (USBBY).

Przesłanie dla dzieci napisała światowej sławy autorka Margarita Engle ze Stanów Zjednoczonych.

Plakat natomiast zaprojektował zdobywca nagrody IBBY im. Hana Christiana Andersena w 2014 roku, Roger Mello z Brazylii.

A my... MAMY DLA UCZNIÓW KLAS IV-VIII KONKURS Z TEJ OKAZJI - ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W NIM!

Żródło:
www.ibby.org