AKCJA ''ŻONKIL'', czyli obchody 81. rocznicy powstania w getcie warszawskim

Nasza szkoła bierze dziś udział w akcji społeczno-edukacyjnej "Żonkile" organizowanej w ramach obchodów 81. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Organizatorem ogólnopolskiej akcji upamiętnienia tej rocznicy jest warszawskie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

W SP2 w akcję zaangażowały się grupy zuchów i harcerzy, dzieci uczestniczące w zajęciach świetlicowych, samorząd uczniowski i niektóre klasy. Przeprowadzono specjalne zajęcia, zgodnie z nadesłanymi przez Muzeum POLIN materiałami. Nauczyciele i uczniowie wykonali też symboliczne kwiaty - Żonkile z papieru.

Żonkil jest symbolem Powstania w Gettcie od wielu lat - Marek Edelmann, jeden z uczestników powstania, a pod koniec jego przywódca, przez wiele lat w rocznice wybuchu powstania, 19 kwietnia, pod Pomnikiem Bohaterów Getta składał bukiet żonkili. Te piękne kwiaty, z sześcioma ułożonymi gwieździście płatkami, przypominają "gwiazdę Dawida" - jeden z symboli narodu żydowskiego, a kwitną w naszych ogrodach właśnie w połowie kwietnia...

Powstanie w warszawskim gettcie trwało od 19 kwietnia do 16 maja 1943 r.

Data dodania: 2024-04-19 09:51:34
Data edycji: 2024-04-19 10:19:27