Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania - relacja

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania - relacja

W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w naszej szkole zaplanowano szereg rozmaitych działań.

29 września kolejny już raz obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Zostało on ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001roku. Patronką tego święta wybrano Janinę Porazińską, która swoją twórczość poświęciła dzieciom. 29 września to dzień urodzin wybitnej pisarki.

Celem tego święta jest propagowanie czytelnictwa szczególnie wśród najmłodszych. Dzięki czytaniu książek poszerzają oni swoją wiedzę, rozwijają wyobraźnię oraz bogacą zasób słownictwa. Głośne czytanie jest też doskonałym sposobem na spędzanie wolnego czasu, a także sprzyja budowaniu relacji z rodzicami, rodzeństwem oraz rówieśnikami. Warto pamiętać, że czytać należy nie tylko z okazji przypadającego święta, ale przede wszystkim codziennie. Jeśli poświęcimy na nie 30 minut, to przyniesie dzieciom wiele nieocenionych korzyści!

W naszej szkole w akcji głośnego czytania wzięła udział cała społeczność „Dwójki”. Dzieciom z oddziałów zerowych czytały uczennice z kl. 2b, której opiekunem jest p. E. Duda. W rolę lektorek wcieliły się trzy dziewczynki – Nadia Weres, Zosia Kucharska i Nikola Białek, które zaprezentowały tekst pt. „Przyszła Pani Jesień! ”. Najmłodszym uczniom z klas I-III wybrane przez siebie utwory czytała zaś dyrekcja szkoły -p.o. dyrektora- p. A. Zabłotna, wicedyrektor- p. D. Pokorska oraz wicedyrektor- p. R. Topolski. Do akcji włączyli się również zaproszeni specjalnie na tę okazję rodzice z Prezydium Rady Rodziców - p. Aleksandra Kardyka – Koc oraz p. Urszula Czerwińska. Do grona czytających dorosłych dołączyła również pedagog- p. M. Moryl oraz psycholog p. Anna Sobańska i pracownicy niepedagogiczni- pielęgniarka szkolna- p. Halina Lichota oraz pracownik obsługi- p. Emil Dydyna. Można było usłyszeć następujące utwory: „Mikołajek”, „ Tajemnica hotelu”(seria pt. „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”), Czarownica Tekla i jej przyjaciele” ,” Hilda Kałużanka i inne historyjki”, „Tappi i poduszka dla Chichotka”, „Tappi i niezwykłe miejsce”, „Kuba i Buba, czyli awantura do kwadratu” . Oprócz czytania były też rozmowy o treści utworów i o tym, jak bardzo czytanie jest ważne dla rozwoju dzieci. Uczniowie mogli również zapoznać się obsługą elektronicznego czytnika e-booków, który zaprezentowała p. Aleksandra Kardyka- Koc.

Głośne czytanie odbyło się również w świetlicy szkolnej. Pani R. Szuszkiewicz urozmaiciła czas uczniom czekającym na zajęcia lekcyjne, czytając im wiersze Jana Brzechwy.

Uczniowie z klas V- VIII wzięli natomiast udział w akcji: „To czytam! Przeczytaj i TY!”. Na wszystkich piątkowych lekcjach języka polskiego pod okiem nauczycieli polonistów czytali fragmenty przyniesionych ze sobą książek, które ich zdaniem są warte polecenia kolegom i koleżankom. Dodatkowo przygotowali też krótką reklamę wybranej książki. Wśród propozycji pojawiło się wiele nowości z literatury młodzieżowej, a także lektur. Oto niektóre z nich:

 

 

Data dodania: 2023-10-09 14:00:45
Data edycji: 2023-10-09 14:25:54
Ilość wyświetleń: 301
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej