Już 12 X 2023 r. nasza szkoła uczestniczy w etapie szkolnym V Olimpiady Literatury i Języka Polskiego

Nasza szkoła, po raz trzeci, włącza się do udziału w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego. Do 12 października 2023 r. uczestnicy i uczestniczki zawodów przystępujący do I etapu OLiJP-SP wybierają jedno z dwu zaproponowanych zagadnień, a następnie jeden z trzech tematów.
W pracy będą sie  odnosić do co najmniej trzech lektur, w tym: nie mniej niż dwóch utworów z podanej listy oraz do innych, samodzielnie wybranych (mogą to być, ale nie muszą, lektury szkolne). Do etapu szkolnego zgłosili się uczniowie klasy VIII a: Sofiia Perchyna, Sara Adnan i Filip Topolski. Oni zmierzą się ze słowem 12 X o godz. 8.00 w czytelni szkolnej. Jeśli ktoś z uczniów naszej szkoły chce przystąpić do w/w konkursu, to proszę się zgłosić do p. Anny Zabłotnej, która w tym roku jest koordynatorem olimpiady.

ZAGADNIENIE nr 1 RÓŻNE OBLICZA PRZYJAŹNI

1. „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”.  Jak rozumieją zasadę solidarności literaccy przyjaciele z różnych powieści? Czy lojalność jest wartością zawsze obowiązującą?
  2. Wyobraź sobie, że znajdujesz się w kręgu postaci z wybranych lektur. Napisz opowiadanie z dialogiem, w którym udzielisz im rad, jak rozwiązać problemy i pokonywać trudności, z jakimi się zmagają.
  3. Wzajemne wsparcie czy poczucie zawodu? Porównaj różne doświadczenia literackich przyjaciół w trudnych sytuacjach jakie przeżywają.

Lektury:

1. Paweł Beręsewicz, Szeptane, 2023
  2. Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Stan splątania, 2021
  3. Ewa Przybylska Most nad Missisipi, 2012
  4. Stanisław Lem, Przyjaciel, 1959
  5. Aleksander Dumas, Trzej muszkieterowie, 1844, wyd. polskie 1846 (lub kolejne)

ZAGADNIENIE nr 2  NA TROPIE SENSACJI, ZAGADKI, TAJEMNICY

1. Wyobraź sobie, że zaczynasz pracę detektywa i chcesz skorzystać z dobrych  doświadczeń. Przeprowadź wywiad lub wywiady z wybranymi bohaterami literackimi na temat sposobu rozwiązywania przez nich zagadek i problemów.
  2. Tropiciele zagadek z różnych powieści zakładają wspólne biuro detektywistyczne. Napisz artykuł przedstawiający ich dotychczasowe sukcesy i reklamujący usługi biura.
  3. „Czarne charaktery” w literaturze. Co wyróżnia tych bohaterów? Jakie są motywacje ich postępowania w różnych powieściach? W jakich sytuacjach dopuszczają się złych czynów?
  4. Lektury:
  1. Emilia Kiereś, Lapis, 2021